13.4.2018 / Gösterim Sayısı : 362

"Yaşasın buzağılar" eğitimleri devam ediyor

#“Yaşasın buzağılar” eğitimleri devam ediyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2018 yılı hayvan hastalıkları ile mücadele ve buzağı ölüm oranlarını düşürme yılı olarak ilan edilmesi üzerine, Şubat 2018'de Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Balıkesir Üniversitesi ve Veteriner Hekimler Odası arasında Buzağı, Kuzu ve Oğlak Kayıplarını Azaltma İşbirliği Protokolü imzalandı.

Protokol kapsamında Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce eğitim çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

İl ve İlçe Müdürlüklerinde görevli, konusunda uzman personeller tarafından 20 ilçede 290 mahallede 3600 yetiştiriciye Buzağı, Kuzu ve Oğlak Kayıplarını azaltma konularında yapılabilecek uygulamalar hakkında eğitim verildi.

Eğitimlerde yeni doğan buzağı, kuzu ve oğlakların bakımı, beslenmesi, sütten kesme, kızgınlık, gebelikte bakım, buzağı ölümlerine sebep olan hastalıklar anlatıldı.

Eğitimlerde işletmeler yerinde ziyaret edilerek, işletmelerin yapısal durumlarından kaynaklanabilecek buzağı, kuzu ve oğlak kayıplarını önlemek için yapılabilecek uygulamalar anlatıldı.

20 ilçede tüm mahalleleri kapsayacak şekilde hazırlanan eğitim programı kapsamında buzağı, kuzu ve oğlak kayıplarını azaltmaya yönelik eğitimler tüm hızıyla devam edecek.

Haber: Mehmet Çelik

Kaynak: Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği  Şube Müdürlüğü


''