5.7.2018 / Gösterim Sayısı : 237

Kadın çiftçiler belgelerini aldı

#Kadın çiftçiler belgelerini aldı

Önder Kadın Çiftçiler Yetiştirme Projesi kapsamında düzenlenen Sürü Yönetimi Elemanı Kurs Programı'nda başarılı olan 24 kadın çiftçi belgelerini aldı.

Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde düzenlenen programa Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Gönen Kaymakamı Faruk Bekarlar, Enstitü Müdürü Deniz Soysal, sivil toplum kuruluşları ve çiftçiler katıldı.

Törende konuşan İl Müdürü Gültekin; "Artık günümüzde tarım insanların gıda ihtiyacını geleneksel yöntemlerle karşılayan bir üretim sistemi değil, tamamen çağdaş ve modern karakterli, gelişim motivasyonlu milyonlarca insanın gıdasını sağlayan bir endüstri haline geldi. Özellikle 2000'li yıllardan itibaren tarım politikalarında ki yapılan değişiklikler üretilen politikalar ve bunların sürdürülebilir olması içinde yapılan desteklemeler tarımımızın bu noktaya gelmesinde çok büyük katkılar sağladı.

Kırsalı kalkındırmadan kalkınmanın imkansız olduğunu biliyoruz. Kırsalı kalkındırmanın yoluda kadını kalkındırmadan geçtiğini biliyoruz. Bu yüzden Bakanlığımızın da kadına yönelik projelere pozitif ayrımcılık yaptığını arz etmek istiyorum.

Tarımın gizli kahramanları kadın çiftçilerimizle ilgili projelerin tamamına yakınına Bakanlığımız destek veriyor.

Kadın çiftçilerimizle birçok etkinliğin içerisinde beraber olmak istiyoruz. Üretime direk onların katkısının olmasını önemsiyoruz" dedi.

Program kadın çiftçilere belgelerinin dağıtılmasıyla son buldu.

Haber: Mehmet Çelik


''