20.10.2018 / Gösterim Sayısı : 157

Eylemlerimiz geleceğimizdir…

#Eylemlerimiz geleceğimizdir…

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 15 Ekim "Dünya Kadın Çiftçiler Günü" ve 16 Ekim "Dünya Gıda Günü" olarak kutlanıyor.

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler günü ve 16 Ekim Dünya Gıda Günü Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Kutlama etkinlikleri kapsamında Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şehit Ramazan Konuş Toplantı Salonunda Vali Yardımcısı Şükrü Kara, Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürü Lokman Gültekin İl Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ile yaklaşık 250 Kadın Çiftçinin katılımı ile 2030'a kadar #AçlığaSon Vermek Mümkün teması ile toplantı düzenledi.

Kırsalı kalkındırmadan kalkınmanın imkansız olduğunu, Kırsalı kalkındırmanın yoluda kadını kalkındırmadan geçtiğini vurgulayan Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürü Gültekin yaptığı konuşmada; "Kalkınmanın yolu kırsaldan, kırsalı kalkındırmanın yolu da kırsalda ki kadını kalkındırmadan geçiyor. Bu amaca ulaşma noktasında özellikle kırsalda ki kadınlarımızın sorunları olan cinsiyet eşitsizliği eğitim yoksulluk geleneksel aile yapısı örgütlenememe ve en önemlisi ücretsiz aile işçiliği şeklinde olan sorunların tespitinde Bakanlığımızın ciddi tespit ve çalışmaları olmuştur. Bu çalışmalar sonucunda da çiftçilerimizin eğitilmesi konusunda bilgi ve becerilerinin arttırılması konusunda eğitimler düzenleyerek kendilerine olan özgüvenlerinin artması sağlanarak sosyo ekonomik seviyelerini yükseltmelerine katkı sağlanmıştır. Bunların sürdürülebilir olması için Bakanlığımız ayrıca kırsal kalkınma desteklerinin desteklenmesi kapsamında genç çiftçilerimizin desteklenmesinde kadın çiftçilerimizin projelerinin onayında ilave puanlar vererek pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Bu desteklemeler sonrasında ki başarı hikayelerini gurur ile takip ediyoruz.

Kadın isterse gerçekten her şeyi yapar, yapıyor, yapabiliyor. Bu açıdan Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz olarak kadın çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün "Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu 2017" başlıklı raporuna göre, geçtiğimiz yıl itibariyle yetersiz beslenenlerin sayısı 821 milyona ulaşmıştır.

"Açlığa Son" temasının ele alındığı bugünde, dünya genelinde 821 milyon olan yetersiz beslenen insan sayısının 150 milyonu çocuktur.

Obeziteyle mücadele eden yetişkinlerin sayısı ise 672 milyondan fazladır. Ayrıca dünya çapında üretilen gıdaların üçte biri çöpe gitmektedir.

Doğal kaynakların üçte birini beslenmek için tüketiyoruz. Ürettiğimiz gıdanın üçte biri ise çöpe gidiyor. İsraf ettiğin her yemek, doğaya verilen zarar demek.

Bakanımızın ifadesi ile " üretenin yanında olmak zorundayız, üreticinin yanında olmak zorundayız, kadın çiftçilerimizin yanında olmak zorundayız, yanında olmayada devam edeceğiz." Dedi

Program kadın çiftçilere karanfil dağıtılarak son buldu.

 Haber: Mehmet Çelik

''