T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Biçerdöver kontrolleri başladı

Yayın Tarihi : 19.6.2020

Balıkesir'de 2020 yılı hububat hasadının başlaması ile Biçerdöver Kontrolleri hız kazandı.

Balıkesir'de ki hububat ekilişinin yaklaşık %80'i biçerdöver ile hasat yapılmaktadır. Bu kapsamda 34 denetim ekibi oluşturulmuş olup,  68 teknik elemandan oluşan Biçerdöver Kontrolörlerinin denetimleri hız kesmeden devam ediyor.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü biçerdöver kontrolörleri dane kaybının Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen değerlerin altında olması ve en aza düşürülmesi amacı ile rutin kontrolleri sıklık ile yaparak, hasat döneminde biçerdöverlerin bakım ve ayarlarının tam yapılıp yapılmadığını kontrol etmeye devam ediyor.

Biçerdöverle hasatta ürün kayıp oranında ulaşılacak hedef Balıkesir'de 2020 yılı için  % 2 olarak belirlendi.

İl genelinde hasat yapan biçerdöverlerin dane ve sap kayıplarını kontrol eden Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli teknik ekipler, hububat hasadı döneminde çiftçilerin herhangi bir mağduriyetle karşılaşmaması için biçerdöver operatörlerinin belgeli olup olmadığı, yangın söndürme ekipmanlarının olup olmadığı, yardımcı eleman olup olmadığı, biçim yüksekliği, dane döküm durumu, elek ve elevatör, batör, kontrabatör vb. ayarlarının tam olup olmadığı denetlenerek, ortalama verime ilişkin bilgilerle biçerdöver sahibi, operatörü ve tarla sahibi hakkında kişisel bilgiler hasat denetim formuyla kayıt altına alınıyor

Muhtarlara biçerdöver sahibi ve köy halkı adına sözleşme yapmaları, herhangi bir sorun yaşanması halinde hukuken mağdur olmamaları için tavsiyede bulunuluyor.

Yangın çıkma ihtimaline karşı çiftçilerin ve operatörlerin çok dikkatli olmaları gerektiğini belirten Kontrol görevlisi teknik ekipler, yangın tehlikesine karşı hazırlıklı olmalarını, yeterli yangın söndürme ekipmanlarının ve hasat sırasında pulluk bağlı bir traktörü tarlada hazır bulundurmaları gerektiği konusunda çiftçilerimizi bilinçlendirerek konunun önemini vurguluyorlar.

Yapılan denetimler sırasında 21.05.2020 tarih ve 2020/1 No'lu Biçerdöver Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesiyle ilgili Valilik Tebliğ'i hükümlerine aykırı hareket eden biçerdöver sahiplerine cezai işlem uygulanıyor.

Haber: Mehmet Çelik