T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Üreten, hür ve gönüllü kooperatifçilerin günü kutlu olsun

Yayın Tarihi : 4.7.2020

Balıkesir'de "Uluslararası Kooperatifler Günü" kutlandı. Bu kapsamda S.S. Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği  (Haykoop)  tarafından düzenlenen program ile Balıkesir Tarım ve Orman Müdürü Kurtuluş Candan, Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Balıkesir TKDK İl Koordinatörü Mehmet Zahit Döğdü, Balıkesir Haykoop Başkanı Faruk Özen, Akçaköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifini ziyaret etti.

Balıkesir Tarım ve Orman Müdürü Kurtuluş Candan ile Balıkesir Milletvekili Adil Çelik beraberindekilerle Akçaköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin İnan ve kooperatif üyeleri tarafından hazırlanan proje kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından %60 hibeyle kooperatif üyelerinin kullanımına verilen tarım makineleri yerinde incelendi.

İlk defa 1923 yılında Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) tarafından düzenlenen etkinlikle kutlanan "Uluslararası Kooperatifler Günü", her yıl Temmuz ayının ilk Cumartesi günü farklı bir temayla kutlanıyor.

Bu yıl "Kooperatifler İklim Eylemi'ni Destekliyor" temasıyla kutlanan Uluslararası Kooperatifler Günü; kooperatifçiliğe yönelik farkındalığı artırmayı ve kooperatifçilik hareketinin elde etmiş olduğu başarılarının teşvik edilmesini hedefliyor.

Uluslararası dayanışmanın sağlanmasına önemli katkılar sağlayan kooperatiflere yönelik olarak düzenlenen Uluslararası Kooperatifler Günü, dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürü Kurtuluş Candan Uluslararası Kooperatifler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda;

Küreselleşen dünyada, önlerde yer almanın en önemli koşulu, rekabet ortamında, başarılı olmaktır.

Başarılı olmanın ve de bu başarıyı sürekli kılmanın yolu ise üretmek, daha çok üretmek bunun yanında, üretimde karlılık, verimlilik ve kaliteyi yakalamakla mümkündür.

Tüm sektörlerde yapılan üretimde karlılık ve verimliliğin ilkesi; girdi maliyetlerinin düşürülmesidir. Kaliteli ve ucuz maliyetli daha çok üretim, artık her sektörün sloganı olmuştur.

Türkiye'de halk dilinde imece usulü denilen topluca yardımlaşmanın resmi olarak belli kural kanun ve düzene göre yapılma işlemine Kooperatifçilik denilmektedir.

Kooperatifler; birbirleri ile meslek, sanat, toplumsal çıkar bağları olan grupların kendi aralarında kurdukları kuruluşlardır.

Kooperatifçilikte amaç; kırsal kesimdeki üreticilerin gelir ve refah seviyesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmak, ortak ihtiyaçlarını karşılamak, emek ve ürünleri değerlendirmektir.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Bakanlığımızın önderliğinde Tarımsal Amaçlı Kooperatifleri her türlü imkanlarıyla teşvik etmekte olup, bunların uyguladıkları projelere teknik, mali ve eğitim yönünden destek vermektedir. Bu durumda İl Müdürlüğümüz yasalara bağlı, kaynak tüketen değil, üreten, hür ve gönüllü kooperatifçiliğin giderek gelişen oranda daima destekçisi olmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle, başta sektör olmak üzere, ilgili her kesimin ve Türk Kooperatifçiliğinin "Uluslararası Kooperatifler Günü"nü kutluyorum. dedi.

Haber: Mehmet Çelik