T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kurban öncesi denetim seferberliği

Yayın Tarihi : 30.7.2020

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Kurtuluş Candan yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Kurban Pazarında incelemelerde bulunarak denetim seferberliği başlattı.

Denetim seferberliği kapsamında il genelinde kurbanlık satış ve kesim yerlerinde Covid -19 tedbirleri başta olmak üzere kurbanlıkların gerekli belgelere sahip ve sağlıklı olup olmadığı konuları denetlendi.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince yaklaşan Kurban Bayramı öncesi 20 ilçede kurban pazarlarına yönelik gerçekleştirilen denetimler kurban bayramı süresince vatandaşın güvenli gıdaya erişimi için devam edecek.

İl Müdürü Candan Balıkesir Hayvan Pazarında kurulan kurbanlık satış yerinde ki denetimlere bizzat katılarak satıcıları ve alıcıları Covid -19 tedbirleri başta olmak üzere kurbanlıkların sahip olması gereken belgeler ve sağlık durumları hakkında bilgilendirdi.

Balıkesir Kurban Pazarında İl Müdürü Kurtuluş Candan'ın koordinasyonunda yürütülen denetimlerde Hayvan Sağlığı ve yetiştiriciliği Şube Müdürü Abdulkadir Şahin, Altıeylül İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zafer Bozgül ile Karesi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Resul Bütün'de hazır bulundu.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Kurtuluş Candan yapmış olduğu açıklamada;

Kurban Satış yerlerinde Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi kapsamında yapılacak denetim ve kontrollere ek olarak Covid-19 kapsamında alınan tedbirlere uyulmasının önemine dikkat çekerek denetimlerin Kurban Bayramı boyunca süreceğini, yetiştiricilerin alınan tedbirlere ve sosyal mesafe kurallarına uyması gerektiğini belirtti.

TÜRKVET Artık Akıllı Telefonlarda…

Tarım ve Orman Bakanlığınca geliştirilen TÜRKVET mobil uygulaması ile vatandaşlar alacağı kurbanlığın yaşamına ilişkin tüm bilgilere cep telefonundan anlık erişebilecek.

Kurbanlığın Yaşamına İlişkin Tüm Bilgiler Cep Telefonunda…

Kurban Bayramı yaklaşırken yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında güvenilir ve sağlıklı kurbanlık hayvan satın alınabilmesi için teknolojiyi ön plana çıkaran Tarım ve Orman Bakanlığı, birçok uygulamayı da vatandaşların kullanımına sundu.

Bakanlık, temmuz ayı itibarıyla yeni geliştirilen Hayvan Kayıt Sistemi (TÜRKVET) mobil uygulamasını vatandaşın kullanımına açtı.

Bu mobil uygulama sayesinde sığır cinsi ile koyun ve keçi türü hayvanların küpe numarasını girerek sorgulama yapan vatandaşlar, alacakları kurbanlık hayvanların ırk, cinsiyet, doğum tarihi ve aşı bilgileri ile "Ana Uygunluk Durumu" ve sevk edilmesi istenen hayvanların "Sevk Uygunluk Durumu" ile ilgili bilgileri anlık öğrenebilecek.


Haber: Mehmet Çelik

Kaynak: Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü