T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Balıkesir'de ilk…

Yayın Tarihi : 4.9.2020

Balıkesir'de ilk olan Jeotermal Sebze Meyve Kurutma Tesisi'nin temeli Sındırgı'da atıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında "Jeotermal ile Sağlıklı Gıda" isimli projeyle desteklenen Sındırgı'da Jeotermal Sebze Meyve Kurutma Tesisi'nin temeli atıldı.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü,  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Sındırgı Belediye Başkanlığı, Balıkesir Tarım Ürünleri A.Ş., S.S. Osmanlar Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Yaylabayır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi proje ortaklığında kurulacak tesis Balıkesir ekonomisine ve üreticilere büyük katkı sağlayacak.

Sındırgı Belediye Başkanlığı organizasyonunda düzenlenen temel atma törenine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Kurtuluş Candan, Sındırgı Kaymakamı Zafer Oktay, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, protokol üyeleri, üretici ve vatandaşlar katıldı.

Kırsal nüfus açısından Türkiye ortalamasının üzerinde yer alan bölgede ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, geliştirilmesi, kırsal kesimdeki genç nüfus göçünün önüne geçilmesi ve bölge ekonomisine katkı sağlanması hedeflenen proje bölge üreticileri tarafından heyecanla karşılandı.


Haber&Foto: Mehmet Çelik