T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Balıkesir'in Yöresel Tadı "Makarna Manyas"

Yayın Tarihi : 16.9.2020

Balıkesir İl Tarım ve Orman İl Müdürü Kurtuluş Candan kadın girişimci Serap Karakaş ve kızı Zeynep Karakaş Emanet'in kurduğu Makarna Manyas'ın imalathanesini ziyaret etti.

Makarna Manyas'a Dijital Tarım Pazarını tanıtarak işletmenin sisteme kaydını yapan İl Müdürü Candan " Çiftçimizin alın teri ve binbir emekle ürettiği ürünler, Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) sayesinde değer fiyattan tüm alıcılar ve üreticiler ile artık bu online platform üzerinden buluşabilecek. Bu sayede üretici, tüketici ve sektör kazanacak" dedi.

Balıkesir'in Manyas ilçesinde küçük bir imalathane kuran kadın girişimci Serap Karakaş organik sertifikalı ürünler ile birlikte bakliyat makarna üretimi yapıyor.

Üretim aşamalarını inceleyen İl Müdürü Kurtuluş Candan'a makarnalarının 3 dakikada piştiğini ifade eden Serap Karakaş, Manyas ve Balıkesir'de satışa sunduğu ürünlerinin kısa sürede tanındığını anlattı.

Makarnanın brokoli, kırmızıbiber ve semizotu gibi sebzeli çeşitlerini de yapan Karakaş, 9 sigortalı çalışanı ile istihdam sağlıyor.

Makarna Manyas, toplumun glutene olan hassasiyetinden dolayı içerisinde nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, karabuğday, kinoa ve amarant gibi bakliyat ve süper gıda olarak adlandırılan besin değeri yüksek makarnalar ile tüketiciye farklı damak tadı sunuyor.

Ata topraklarını değerlendirerek örnek teşkil eden bir iş oluşturan ve bu şekilde istekli girişimcilere bir umut olmayı hedefleyen Makarna Manyas özel beslenenler, otizmli çocuklar, kanser hastaları, alerjen gruplar için Gıda Mühendisi uzmanlar eşliğinde makarna reçetelendiriyor.

Manyas'ın kırsal mahallelerinden Kulak'ta yaşayan kadın girişimci Serap Karakaş ve kızı Zeynep Karakaş Emanet, Makarna Manyas adı ile ürettiği ürünlerin yakın zamanda yurt dışına ihracatının da yapılacağını belirti.


Haber: Mehmet Çelik