T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Balıkesir hayvancılığına taze kan

Yayın Tarihi : 23.9.2020

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı  işbirliğinde  "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında gerçekleştirilen damızlık koç dağıtımı, süt otu tohumu dağıtımı, koyun yıkama ile çalı temizleme makinesi tanıtım programı düzenlendi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak'ın katılımıyla düzenlenen programa Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Kurtuluş Candan, protokol üyeleri, kooperatif başkanları, muhtarlar, hayvan yetiştiricileri ile vatandaşlar katıldı.

Hayvan Pazarında düzenlenen programda Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi kapsamında yetiştiricilere 97 adet koç dağıtıldı.

İl Müdürü Kurtuluş Candan, "Dağıtılan yüksek ırk özelliğine sahip koçlar ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması hedeflendiğini" belirtti.

İl Müdürü Kurtuluş Candan programda yaptığı konuşmada "Tarım ve hayvancılıkta Türkiye üretiminde ilk 10'da bulunan iller arasında yer alan Balıkesir; Tarıma elverişli toprağı, tecrübeli çalışkan çiftçileriyle tarım ve hayvancılığın her dalında söz sahibidir.

Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun ve keçi sürülerinde kan değişimi sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanmıştır.

Bu proje kapsamında bu güne kadar 475 adet koç/erkek toklu dağıtımı gerçekleştirilmiş olup, bu gün burada Bakanlığımız ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı bütçe imkânlarıyla 97 adet koç/erkek toklu dağıtımı gerçekleştirilecektir.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çiftçilerimize yapılan her yatırımın; topluma ve geleceğe yapılan yatırım olduğu düşüncesinde ve bilincindeyiz.

Bu bilinçle stratejimiz; ilimiz tarımını "Tarımın Bereketlendiği Şehir Balıkesir" sloganı ile "Türkiye'yi Doyuran Şehir" haline getirmek, bulunduğu noktadan daha ileriye taşımakla birlikte Milli hedeflerimiz doğrultusunda ilerleyerek, sürdürülebilir üretimi, yeterli ve güvenilir gıdaya erişimi sağlamaktır.

İlimiz hayvancılığını "Tarımın Bereketlendiği Şehir Balıkesir" sloganı ile bulunduğu noktadan daha ileriye taşıma yolunda dağıtılan hayvanların ve uygulanan projelerin şehrimiz ve üreticilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Bir hedef koyup bu hedefe doğru somut adımlar atmanın ne kadar önemli olduğunu, kurumlarımızın birliktelik ve dayanışma içinde gerçekleştirdiği projeli çalışmaların ne kadar anlamlı olduğunu belirten Vali Hasan Şıldak, yaptığı konuşmada; "Büyükşehir Belediye Başkanımızı tarım sektörüne dokunan ve insanımızın refah düzeyini arttıracak, çiftçilerimizin somut ihtiyaçlarını karşılayacak bu güzel çalışmaya imza attığı için tebrik ediyorum. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün de desteklediği çalışmayla bugün 97 adet damızlık koç çekilecek kurayla sahiplerini bulacak. Karesi ve Altıeylül İlçemizin çok değerli üreticileri hayvancılık alanında bu güzel gelişimle, sürülerini ıslah edilmiş daha iyi ırk hayvanlarla çoğaltma imkânı bulacaklar. Yine burada hayvancılık ve mera ıslahı alanında diğer projelerle Büyükşehir Belediyemiz kırsal kesimdeki vatandaşımıza çok anlamlı bir dokunuş yapıyor. Ürün kalitelerini ve gelirlerini arttıracak faaliyetlerde bulunuyor. İnsanlarımızı tarım ve hayvancılık alanında desteklemek, ıslah edilmiş ırklarla verimliliği yükseltirken aynı zamanda ölçeği büyültmek, tarımsal işletmelerin hacmini genişletmek, verimliliği arttırmak için zemin hazırlamak, insanlarımızın mahallelerde tutmaya çalışmak adına çok önemli çalışmalardır. Bir hedef koyup bu hedefe doğru somut adımlar atmanın ne kadar önemli olduğunu, kurumlarımızın birliktelik ve dayanışma içinde gerçekleştirdiği projeli çalışmaların ne kadar anlamlı olduğunu bu çalışma bir kez daha gösteriyor. Birlikte dayanışma içinde yürüteceğimiz çalışmalarla Balıkesir'i daha güzel bir şehir haline dönüştüreceğiz. Aynı kulvarda, güç birliği içinde birlikte çalışarak güzel sonuçlar çıkaracağımıza inanıyor, bugün bu proje ile de üreticimize hayırlı kazançlar diliyorum" dedi.

Protokol konuşmalarının ardından; kurayla belirlenen damızlık koçlar sahiplerini buldu. Program Reygrass (Süt Otu) dağıtımı, Koyun Yıkama Makinesi Projesi tanıtımı ve Mera Temizleme Makinesi tanıtımı ile son buldu.


 Haber: Mehmet Çelik

Fotoğraf: Yunus Emre Tulum