T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Balıkesir Dünyaya Nefes Oldu

Yayın Tarihi : 12.11.2020

Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 11 Kasım'da 81 il ile aynı anda yaklaşık 30 ülkede fidanlar toprakla buluştu.

'Dünyaya Nefes' olsun diye, Milli Ağaçlandırma Günü'nde 83 milyon fidanın toprakla buluşması için kazmalar vuruldu, toprakla buluşan her fidana cansuyu verildi.

81 il ve 30 ülke ile eş zamanlı olarak Balıkesir'in farklı bölgelerinde 10 bin fidan büyük bir coşkuyla geleceğe nefes oldu.

Toplumun her kesiminden katılımın sağlandığı etkinlikte çocukların coşkusu ve fidan dikme arzuları güne damgasını vurdu.

Geleceğe miras olacak seferberlik kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin Ankara'da vurduğu ilk kazmayla 81 il ile dost ve kardeş ülkelerde milyonlarca fidan toprakla buluştu.

Ankara, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Çubuk yerleşkesinde yapılan törende konuşan Bakan Pakdemirli, 'Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes' sloganıyla Milli Ağaçlandırma Gününü ilk defa, hem milli, hem de milletlerarası bir katılımla kutladıklarına vurgu yaparak "Katılımları ve katkıları için 60'a yakın dost ve kardeş ülkeye gönül dolusu selamlarımı iletiyorum" diye konuştu.

Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesinde düzenlenen fidan dikim törenine Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Kurtuluş Candan, Orman Bölge Müdürü Birol Dündar başta olmak üzere protokol üyeleri, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Fidan dikim törende ağaç ve fidan dikmenin önemini vurgulayan Vali Hasan Şıldak, "Her şeyden önce yeşil, ağaç, fidan demek hayat demek canlılık demek, hayatın devamı demek. Sevgili çocuklarımız, gençlerimiz, sizlere biz çok güveniyoruz. Bizim nesillerimize göre sizler yeşilin, ağacın, tabiatın, hayvanların kıymetini bize göre çok daha iyi biliyorsunuz, çok iyi yetişiyorsunuz. O sevgiyle, bilinçle eğitim alıyorsunuz. Sizlere bakınca geleceğimizdeki temel değerleri, bize dünyaya emanet edilen o güzellikleri sizlerin çok daha iyi sahipleneceğinizi, koruyacağınızı adım gibi emin bir şekilde söylemek istiyorum." diye konuştu.

Geleceğe Nefes olsun diye Balıkesir'in 18 dikim alanında 10 bin adet fidan toprakla buluşarak dünyaya nefes oldu.


Haber: Mehmet Çelik