T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tek amaç güvenli gıdaya erişim

Yayın Tarihi : 14.11.2020

Vatandaşların güvenli gıdaya erişimi için denetim ve kontrol hizmetlerinde görev yapacak personele yönelik Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce "Gıda Kontrol Görevlisi Kursu" düzenlendi.

9-13 Kasım tarihleri arasında bir hafta süren kursa 20 İlçe Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim, Gıda Mühendisi ve Ziraat Mühendisi toplam 20 personel katıldı.

Beş gün süren eğitimler sonunda başarılı olan personeller "Kontrol Görevlisi" unvanı almaya hak kazandı.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şehit Ramazan Konuş Toplantı salonunda düzenlenen Gıda Kontrol Görevlisi eğitiminde kursiyerlere; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu, Gıda Hijyen Yönetmeliği, Hayvansal Gıdalar için Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği,  Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik, Numune Alma Prosedürü ve Yöntemleri, Temel HACCP Prensipleri ve Tetkik başta olmak üzere ilgili yönetmelikler, tebliğler ile prosedürler hakkında bilgiler verildi.

Maske, mesafe ve hijyen gibi temel Pandemi kurallarına azami özenin gösterildiği eğitimde kursiyerlerin interaktif katılımıyla Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli konusunda uzman eğiticiler tarafından mikrobiyolojik, pestisit ve rutin numune alma ile Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi (GGBS) konularında uygulamalar yapılarak kursiyerlerin görerek ve uygulayarak öğrenmeleri sağlandı.

Balıkesir Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünün katkılarıyla konusunda uzman personeller tarafından numunelerin laboratuvarlarca kabul süreçleri ve analiz sonuçlarının değerlendirilmesi hakkında bilgilendirme yapıldı.

Gıda Kontrol Görevlisi Kursunun son dersinde konuşan İl Müdürü Kurtuluş Candan; Vatandaşların sağlığını tehdit edecek gıda üretim ve satışına geçit vermemek için Gıda Denetim Ekiplerinin denetimlerini aralıksız olarak sürdürdüklerini ifade ederek, "Tek amaç halk sağlığı ve güvenli gıdaya erişim. Bu amaçla yapılan denetimlerin daha etkin ve sürdürülebilir olması için vatandaşların gıda ile ilgili karşılaştıkları herhangi bir olumsuzluğu Tarım ve Orman Bakanlığının Alo 174 Gıda Hattı ve 0501 174 0 174 Alo Gıda Whatsapp hattına bildirmeleri durumunda, anında değerlendirmeye alınarak Gıda Denetim Ekipleri tarafından çözüme kavuşturulacağını" söyledi.

Haber: Mehmet ÇELİK

Fotoğraf: Yunus Emre TULUM