T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gönen'in tek rakibi "güneş"

Yayın Tarihi : 30.11.2020

Gönen'de jeotermal sera projeleri bölge tarımına hayat verecek.

İl Müdürümüz Erkan Alkan haftasonu ziyaretleri kapsamında Gönen'i ziyaret etti.  

Balıkesir tarım ve hayvancılığının önemli merkezlerinden biri olan Gönen, çeltik üretiminde olduğu gibi jeotermal serada da söz sahibi olmayı hedefliyor.

Gönen tarım alanlarında incelemelerde bulunan İl Müdürümüz Erkan Alkan, Mutlular Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mutlu'yu da ziyaret etti.

İl Müdürümüz Alkan ile İbrahim Mutlu bölge tarımına katma değer sağlayabilecek projeler üzerine bilgi alışverişinde bulundu.

Bölgede uygulanması planlanan 550 dekar kivi bahçesi ile 500 dekar jeotermal kaynaklı sera kurulumu için arazide inceleme yapıldı. Ayrıca Gönen bölgesinde tarıma dayalı ihtisas organize sera bölgesi ve 2000 dekar ceviz bahçesi projelerinin ön bilgileri alınarak proje detayları görüşüldü.

Bölgede uygulanması planlanan Jeotermal Sera Projesi ile ilimizde seracılık gelişecek.

İl Müdürümüz Erkan Alkan, Jeotermal sıcak suyun, seralarda güneşe rakip olduğunu vurgulayarak,  Serayı kuracağınız bölge, kaliteli bir toprak yapısına, devamlı olarak su ve enerji kaynağına sahip olmalıdır. Gönen'in bu noktada verimli ovaları ve jeotermal kaynağı ile sera projelerinin merkezi olacağını ve bölge tarımına hayat vereceğini dile getirdi.


Haber: Mehmet Çelik