T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Avrupa'nın en büyük kuluçkahanesi Balıkesir'de

Yayın Tarihi : 13.4.2021

Avrupa'nın en büyük kuluçkahanesi Balıkesir'de…

Avrupa'nın en büyük kuluçka tesisi Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyetine başladı.

Türkiye'nin önemli beyaz et üreticisi firmalarından biri olan Hastavuk tarafından Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyette açılan kuluçkahane bünyesinde en yeni teknolojileri barındırıyor.

48 adet gelişim makinesi ile 32 adet çıkım makinesi bulunan işletmede haftalık 2 milyonun üzerinde yumurta basımı yapılarak civciv üretiliyor.

8.000 m² kapalı alana kurulan kuluçkahanenin tam kapasite üretim yapması halinde yıllık 167 milyon yumurta basımı ile civciv üretmesi hedefleniyor.

İl Müdürümüz Erkan Alkan ve Balıkesir Milletvekili Adil Çelik Hastavuk tarafından Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'nde Mart 2020'de yapımına başlanan kuluçkahane yatırımını ziyaret etti.

Hastavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir tarafından karşılanan İl Müdürümüz Erkan Alkan ile Milletvekili Adil Çelik işletmede incelemelerde bulunarak, yürütülen çalışmalar ve projeler hakkında bilgi aldı.

Avrupa'nın en büyük kuluçkahanesi olma özelliğine sahip işletmede üretilen civcivler dünyanın birçok ülkesine ihraç edilerek bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Balıkesir tarım ve hayvancılığa dayalı sanayisi ile Türkiye'yi doyuran il olma özelliğini koruyor.

Mevcut hayvancılık tesisleri, beyaz ve kırmızı et üretimi gerçekleştiren tesisler özellikle de tavuk işletmeleri şehrin en önemli zenginlikleri arasında yer alıyor.

Türkiye'nin gıda deposu Balıkesir, tarım ve hayvancılık sektöründeki üretimleriyle yeni yatırımcıların da gözdesi olmaya devam ediyor.

Haber: Mehmet Çelik