T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Türkiye'de Tek, Helal, Yerli ve Milli

Yayın Tarihi : 17.4.2021

Türkiye'de Tek, Helal, Yerli ve Milli

Dünya'da 4 yaprak jelatin üreticisinden biri, Türkiye'de helal ve koşer belgelerine sahip tek üretici olan Gelner firması yenilebilir sığır jelatini, yaprak jelatin ile toz jelatin üretiyor.

Türkiye'de yaprak jelatin üreten tek firma olan Gelner Balıkesir'de faaliyet gösteriyor.

İl Müdürümüz Erkan Alkan Balıkesir Gönen'de faaliyet gösteren firmayı ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi.

Sektörün genel durumunun görüşüldüğü ziyarette bölgede planlanan yatırım hedefleri değerlendirildi.

Türkiye'nin ilk ve tek helal yaprak jelatin üreten jelatin fabrikası olma özelliğine sahip firmayı İl Müdürümüz Erkan Alkan ile birlikte Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran ziyaret ederek firma yetkililerinden bilgi aldı.

Türkiye'nin ilk ve tek helal yaprak jelatin fabrikası olan fabrika, Balıkesir Gönen'de 22 bin metrekare açık alan üzerine 10 bin metrekare kapalı alanda üretim yapacak.

Gönen Organize Sanayi Bölgesinde kurulan tesis tam faaliyete geçtiğinde helal yenilebilir gıda jelatini, farmasotik sığır jelatini, yaprak jelatin başta olmak üzere birçok kollajen ve türevi BİO Teknolojik ürünlerin üretimini yaparak bölgeye istihdam, ülke ekonomisine katma değer sağlamayı hedefliyor. Üretiminin çoğunu ihracat yapmayı planlayan firma ülkemizin kollajen ihtiyacını karşılayacak.


Haber: Mehmet Çelik