T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sayın Bakanımız, Tarımın Bereketlendiği Şehirde

Yayın Tarihi : 8.5.2021

Sayın Bakanımız, Tarımın Bereketlendiği Şehirde…

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Balıkesir'i ziyaret etti.

Programı kapsamında ilk olarak Anadolu Etap Meyve Bahçelerine ziyarette bulunan Bakan Pakdemirli burada yetkililerden brifing aldı. Brifingin ardından meyve bahçesinde inceleme yapan ve açıklamalarda bulunan Pakdemirli, Türkiye'nin en büyük tek parça meyve bahçesinde bulunduklarını söyledi.

Bakan Pakdemirli Balıkesir programının ikinci durağında Bandırma ilçesinde bakanlık bünyesindeki Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünü ziyaret etti.

Enstitü bünyesindeki hayvan varlıklarına ilişkin bilgi alan Pakdemirli'ye kepenek hediye edildi. İl Müdürümüz Erkan Alkan tarafından kepeneği giyen Bakanımız Pakdemirli'ye, babası, tarım ve zeytin dostu, bakan, merhum Ekrem Pakdemirli'nin 2014 yılında Balıkesir'de çekilen bir fotoğrafı takdim edildi.

Bakan Pakdemirli, daha sonra Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesini ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir ve akademisyenlerle bir araya geldi.

Manyas ve Bandırma ilçelerinin sınırları içinde Kuşgölü civarında yer alan Kuşcenneti Milli Parkı'nda da incelemelerde bulunan Bakan Pakdemirli, gözlem kulesine çıkarak dürbünle kuşları izledi ve milli park hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Programı çerçevesinde Bandırma ilçesinde 114 kadının üye olduğu Gönen Merkez Tuzakçı Hasanbey Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ait Umay Çiftliği'ni ve Banvit'in Bandırma tesislerini de ziyaret ederek incelemelerde bulunan Bakan Pakdemirli, Balıkesir'in Erdek ilçesindeki bir midye üretim çiftliğinde hasada katıldı.

Burada yaptığı açıklamada midyenin doğada kendiliğinden yetişen bir canlı olduğunu anlatan Pakdemirli, bu çiftlikte her gün midyelerin yüz milyonlarca litre suyu süzdüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu anlamda denizleri temizliyor olmasının, çevreci olmasının çok büyük anlamı var. Ayrıca bir ihracat ürünü olduğu için büyük bir ihracat potansiyeli var. Türkiye'de şu an 20 kadar midye çiftliğinde yaklaşık 15 bin tonluk bir üretim kapasitemiz var. İlerleyen yıllarda kapasitemizi yeni çiftliklerle artırmayı düşünüyoruz. Son derece çevreci olması hasebiyle de çevreyi kirletmenin aksine bilakis denizlerimizi temizleme özelliğine sahip.

Bu arada kıyı balıkçılarımıza da bir müjde vermiş olalım. Her yıl onlara da bin lira ödüyorduk, genelde sene sonuna kalıyordu. Bunu da inşallah bu yıl en yakın zamanda, mayıs ayı içinde ödemeyi planlıyoruz."

Programının son durağında Balıkesir'in Erdek ilçesindeki yangın gözetleme kulesinde orman muhafaza memurları ve orman işçileriyle orucunu açan Bakan Pakdemirli, daha sonra yangın gözetleme kulesine çıktı.

Pakdemirli, buradaki telsiz sistemiyle bölgedeki diğer kulelerdeki personellerin yaklaşan Ramazan Bayramı'nı kutladı.

Telsizle orman personeline seslenen Pakdemirli, "Bugüne kadar orman yangınlarıyla mücadele ve ormancılık faaliyetleriyle ilgili yaptığınız çalışmalar için çok teşekkür ediyorum. Yeni bir sezon bizi bekliyor. Allah yar ve yardımcımız olsun." dedi.

Balıkesir'de yoğun bir gün geçiren Bakan Pakdemirli'ye programlarında Vali Hasan Şıldak'ın yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Mustafa Canbey, Yavuz Subaşı, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, İl Müdürümüz Erkan Alkan ile birlikte ilgililer eşlik etti.


Haber: Mehmet Çelik

Fotoğraf: Yunus Emre Tulum

Kaynak: www.tarimorman.gov.tr