T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Balıkesir’de telli sistemle kiraz yetiştirilecek

Yayın Tarihi : 1.6.2021
Balıkesir’de telli sistemle kiraz yetiştirilecek.

İl Müdürümüz Erkan Alkan kirazda yeni bir terbiye sistemi olan telli terbiye sistemi ile kiraz yetiştiriciliği yapılan deneme bahçesinde incelemelerde bulundu.
Teknik ve akıllı tarım uygulamalarının buluştuğu, sürdürülebilir tarım ilkeleri, uluslararası kalite standartlarıyla meyve üretimi yapılan Anadolu Etap Tahirova çiftliğinde yaklaşık 30 dekar alanda deneme üretimi yapılan kiraz üretim alanlarında ki çalışmaları, İl Müdürü Yardımcısı Nihat Ağan ile birlikte yerince inceleyen İl Müdürümüz Erkan Alkan, yaptığı açıklamada;
Tarımın bereketlendiği şehir Balıkesir’in tarım ve hayvancılık üretiminde olduğu kadar, alanında inovasyona ve çağın gelişen teknolojilerine de ayak uydurarak Türkiye’yi doyuran il olma özelliğini koruduğunu ifade etti.
Tarımda uygulanan yeni teknolojilerin önemini vurgulayan İl Müdürümüz Alkan;
“Dünyada kiraz yetiştiriciliğinde son 50 yıl içerisinde önemli gelişmeler olmuştur. Muhtemelen bunların en önemlilerinden biri yarı bodur anaçların geliştirilmesidir. Yarı bodur anaçların gelişimi ile Tall Slender Axe, Süper Slender Axe, Kym Green Bush ve Upright Fruiting Offshoots (UFO) gibi sık dikim yeni terbiye sistemleri ortaya çıkmıştır. Terbiye sistemi olan Upright Fruiting Offshoots sistemi ile ilk kurulum Balıkesir Bandırma ilçemizde gerçekleşmiştir. 
Bu terbiye sistemleri ağaçları erken meyveye yatırmak, işçiliği azaltmak, bodurluk ve bahçede mekanizasyona imkan sağlamak gibi önemli avantajlara sahiptir. ABD ve İtalya gibi meyvecilikte gelişmiş bazı ülkelerde bu yeni sistemler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizde de bu konulara ağırlık verilmesi ve bunların uygulamaya aktarılması gerekmektedir.” dedi.

Haber: Mehmet Çelik