T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

484.500 Adet sazan balığı yavrusu su ile buluştu

Yayın Tarihi : 10.8.2021
484.500 Adet sazan balığı yavrusu su ile buluştu…

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında 484.500 adet sazan balığı yavrusu 20 gölette su ile buluştu. 
2020 yılında 11 gölete 68 bin adet bırakılan sazan balığı 2021 yılında 7 kat artarak 484.500 adet olarak göletlere bırakıldı.
Balıkesir genelinde bulunan toplam 20 adet gölette adaptasyonunun kolay olması, büyük sıcaklık değişimlerine, besin ve oksijen yetersizliğine direncinin kuvvetli olması, etinin lezzetli ve balıkçılarca makbul bir tür olması sebebiyle sazan balığı bırakıldı.
Yapılan balıklandırma ile doğal stokun desteklenmesi, sportif balıkçılığın geliştirilmesi ve atıl durumda olan su kaynaklarının üretime kazandırılması hedefleniyor.
Balıklandırma çalışmaları, her yıl düzenli olarak yapılmakta olup, bu sene ilimize tahsis edilen ortalama 1-3 gram ağırlığında olan sazan balığı yavruları İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli teknik elemanlarca göletlere bırakıldı.
İl Müdürümüz Erkan Alkan Bigadiç’te düzenlenen balıklandırma programına katıldı. 
İl Genelinde eş zamanlı uygulanan balıklandırma programı kapsamında Bigadiç’te düzenlenen balıklandırma çalışmalarına İl Müdürümüz Erkan Alkan, Bigadiç Kaymakamı Halis Aydın, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu ve protokol üyeleri katıldı.
Yapılan çalışmaların başarıya ulaşması ve rezervuarda stokun gelişebilmesi için balıkçılarımıza ve köylülerimize önemli görev düştüğünü dile getiren İl Müdürümüz Erkan Alkan açıklamasına “bırakılan balık yavruları korunmalı ve  üremelerine imkan tanınmalıdır. Zaman ve boy yasaklarına uyulmalıdır. Balıkları sadece yasak dönemde değil, avlanmanın serbest olarak yapıldığı dönemde de korumak ve bilinçli olarak avlamak gereklidir.” şeklinde devam etti.

Haber: Mehmet Çelik